Aby rozpocząć naukę szermierki nie trzeba od razu zapatrywać się w kompletne wyposażenie szermierza. Szermierka nigdy nie była tanim zajęciem i nie będzie. Rozkładając jednak w czasie wydatki z nią związane jesteśmy w stanie ćwiczyć nie inwestując od razu w bardzo kosztowną „wyprawkę”.
DREWNIANY KIJEK
Przychodząc na pierwsze zajęcia wymagamy od ucznia, aby miał ze sobą jedynie zwykły drewniany kijek około metra długości i o średnicy około 2 cm. Można go zakupić w każdym markecie budowlanym. Po rozpoczęciu regularnych treningów można takim kijkiem ćwiczyć około miesiąca lub dwóch.
LEKKA SZABLA I MASKA
Kolejnym etapem jest praktyka szablą ćwiczebną. Zaopatrzyć się można w nią w każdym sklepie szermierczym ze sprzętem sportowym. Koszt kompletu (w zależności od producenta) to około 500-600 zł. Praca lekką szablą pozwala wzmocnić rękę, wypracować refleks i odpowiednie kierunki prowadzenia ostrza. Trening taką szablą jest etapem przejściowym.
CIĘŻKA SZABLA I MASKA
Ciężka szabla i maska wzorowana na sprzęcie, którego używano w szkołach szermierczych na początku XX wieku, w ostatniej fazie rozwoju szermierki wojskowej. Jest to regulaminowe wyposażenie ucznia naszej szkoły. Szable i maski można zakupić jedynie za pośrednictwem instruktora, są produkowane na nasze zamówienie przez płatnerza armii węgierskiej. TUTAJ przeczytasz więcej na temat płatnerza.
RĘKAWICA
Rękawica chroniąca przedramię i nadgarstek wyprodukowana na wzór sprzętu szermierczego używanego w Instytucie im. Miklósa Toldiego.
STRÓJ SZKOŁY
Biała koszulka oraz czerwone spodnie z emblematami szkoły to regulaminowy strój ucznia początkującego. Asystenci są upoważnieni do noszenia czarnej koszulki.
PLASTRON
Kurtka zabezpieczająca ciało pozwalająca wypracować mocniejsze cięcia na rękę, bok i tors. Posiada wzmocnienia na prawej ręce. Wyprodukowana na wzór plastronów fechmistrzowskich używanych w Instytucie im. Miklósa Toldiego. Dla uczniów zarezerwowany jest szary kolor, mistrzowie noszą czarne plastrony.
MANEKIN TOLDIEGO
Wyprodukowany na wzór sprzętu używanego w Instytucie im. Miklósa Toldiego. Pozwala wypracować siłę cięć na różne części ciała. Posiada ruchome ramię. TUTAJ przeczytasz więcej na temat manekina.