Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, GDAŃSK, GDYNIA, RZESZÓW, KRAKÓW, LONDYN

Image

Dzień Szabli – 10 listopada 2019

DZIEŃ SZABLI _ 10 listopada 2019

DZIEŃ SZABLI 2019 – PROGRAM

Data: 10 listopada 2019, niedziela
Miejsce: Łazienki Królewskie w Warszawie, WSTĘP WOLNY
UWAGA – godziny mogą ulec zmianie!

14:00 – 14:15 Oficjalne otwarcie
14:15 – 14:45 Premiera książki graficznej „Borsody. Fechmistrz” autorstwa Norberta Madaya (Pałac na Wodzie, sala balowa)
14:45 – 15:45 Premiera filmu dokumentalnego „Osierocone dzieci Borsodyego” (Pałac na Wodzie, sala balowa)
15:45 – 16:00 Pokaz szermierki szablą według metodologii László Borsodyego  zaprezentowany przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola) – plac przed Pałacem na Wodzie, zależne od pogody

16:00 – 17:00 Warsztaty szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola (plac przed Pałacem na Wodzie, zależne od pogody)

6. EDYCJA DNIA SZABLI
W niedzielę 10 listopada 2019 r. będzie można przenieść się w czasy, gdy o honor i ojczyznę walczono szablą. Goście Dnia Szabli niemal wszystkimi zmysłami poznają tę tak ważną dla Polski i Węgier broń narodową i towarzyszącą jej tradycję: zobaczą, dotkną, posłuchają. Każdy będzie mógł chwycić za szablę, obejrzeć pokazy czy wysłuchać wykładów o tematyce szermierczej. Wydarzenie odbędzie się w Łazienkach Królewskich (Pałac na Wodzie) w Warszawie z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Wstęp wolny.

dzień szabli 2018 oficjalnie otwarcie muzeum wojska polskiego szermierka

Dzień Szabli odbędzie się już po raz szósty. Za każdym razem gromadził rzesze ludzi, stając się nie tylko okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale także do poznania polskiej historii i oręża, które miało dla niej niebagatelne znaczenie – szabli. Jednak po co nam, współczesnym, pamiętać o szabli?
− Szabla jako element polskiej, a także węgierskiej kultury, tradycji, tożsamości i historii jest już niemal zapomniana. Istnieje zatem realne zagrożenie bezpowrotnej utraty tej części naszego dziedzictwa. Organizując Dzień Szabli, chcemy o niej przypominać i pragniemy ocalić od zapomnienia zarówno symbolikę i znaczenie szabli dla naszej kultury, jak także i samą sztukę walki. Między innymi takie spotkania jak to są okazją do przekazania oryginalnych, przedwojennych technik następnym pokoleniom – podkreśla Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Ważnym punktem wydarzenia będzie premiera ilustrowanej biografii „Borsody. Fechmistrz” autorstwa Norberta Mádaya i Aleksandry Karp. To pierwsza biografia fechmistrza, który wywarł ogromny wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki zarówno przed jak i po wojnie (zarówno osobiście jak i rękami swojego ucznia Jánosa Keveya).

O Borsodym opowiadać będzie osoba, która zna jego historię najlepiej – Norbert Máday, biograf oraz autor tomu o jego życiorysie mającego ponad tysiąc stron. Biografia prezentowana podczas Dnia Szabli będzie skróconą wersją tej biografii opierającą się beletrystycznych anegdotach z życia Borsodyego oraz jego uczniów. te mini-opowiadania połączone będą z faktograficznymi fragmentami nakreślającym kontekst historyczny opisywanych zdarzeń. Do każdego rozdziału dołączona będzie dwustronicowa ilustracja autorstwa utalentowanych rysowników.

dzień szabli norbert maday borsody laskowski kevey

Kolejnym punktem programu będzie projekcja niespełna godzinnego filmu dokumentalnego na temat fechmistrza Borsodyego oraz jego najbardziej utalentowanych uczniów pt. „Osierocone dzieci Borsodyego”.

W dokumencie tym nie zabraknie również polskich wątków, gdyż nasza drużyna szablowa była jedną z nielicznych zagranicznych, które wybitny fechmistrz przyjął pod swoją opiekę. To dzięki metodzie nauczanej najpierw osobiście przez Borsodyego, a potem przez Jánosa Keveya oraz Kazimierza Laskowskiego polska drużyna szermiercza w niespotykanym tempie wybiła się z niebytu na szczyty międzynarodowej szermierki szablą.

borsody dzień szabli szermierka szabla maday jarosław buć

Na zakończenie wydarzenia tradycyjnie będzie można obejrzeć pokaz technik szermierczych zaprezentowany przez uczniów oraz fechmistrzów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz Magyar Szablyavívó Iskola (Węgierską Szkołę Szermierki Szablą).

łazienki szabla szermierka wypad technika jarosław Buć

Szabla to przede wszystkim ruch i działanie, dlatego też każdy uczestnik, i dorosły i dziecko, będzie mógł wziąć udział w warsztatach. To okazja by chwycić za szablę, przyjąć szermierczą postawę i pod opieką instruktora wykonać swoje pierwsze cięcia czy zasłony. Warsztaty są zaplanowane w plenerze, więc mamy nadzieję, że listopadowa aura nie pokrzyżuje tych planów.

dzień szabli 2018 warsztaty szermierka muzeum wojska warszawa kraków

A skąd akcenty węgierskie podczas Dnia Szabli?
− Szabla mocno połączyła Polskę i Węgry. Przywędrowała z Węgier za sprawą króla Stefana Batorego. To właśnie podczas jego krótkiego panowania w XVI wieku doszło do upowszechnienia jej jako oręża polskiej armii, zamiast mieczy. Drugi przykład, z początku XX wieku, polscy wojskowi pobierali nauki u mistrzów Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego, a fechmistrz Instytutu János Kevey trenował polską kadrę narodową zarówno przed jak i po wojnie. Wychował pokolenie szermierzy odnoszących wielkie sukcesy nazywanych przez ówczesne media jego „dziećmi” – przypomina Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. I dodaje – I dlatego też wielką wartością Dnia Szabli jest możliwość spotkania z potomkami i Keveya i Pawłowskiego.

dzień szabli pokaz muzyka polska węgry bratanki

Dzień Szabli odbywa się po raz szósty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie i Magyar Szablyavívó Iskola. Jest współfinansowany ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Partnerzy: Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie, Muzeum Wojska w Budapeszcie.
Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Radio dla Ciebie, Historykon.pl.

RELACJA WIDEO Z DNIA SZABLI 2018