Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, GDAŃSK, GDYNIA, RZESZÓW, KRAKÓW, LONDYN

Image

Dzień Szabli – 10 listopada 2019

DZIEŃ SZABLI _ 10 listopada 2019

DZIEŃ SZABLI 2019 – PROGRAM

Data: 10 listopada 2019, niedziela
Miejsce: Łazienki Królewskie w Warszawie, WSTĘP WOLNY
UWAGA – godziny mogą ulec zmianie!

14:00 – 14:15 Oficjalne otwarcie
14:15 – 14:35 Jak powstaje szabla – wykład płatnerza Jacka Wojtysiaka (Pałac na Wyspie, sala balowa)
14:35 – 15:05 Premiera książki graficznej „Borsody. Fechmistrz” – spotkanie z autorem, Norbertem Mádayem (Pałac na Wyspie, sala balowa)
15:05 – 15:30 Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego, szablisty wszech czasów – spotkanie z Michałem i Piotrem Pawłowskim, synami szermierza (Pałac na Wyspie, sala balowa)
15:30 – 15:40 Pokaz szermierki szablą według metodologii László Borsodyego zaprezentowany przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola) – plac przed Pałacem na Wyspie, zależne od pogody
15:40 – 16:40 Warsztaty szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola (plac przed Pałacem na Wyspie, zależne od pogody)

 

6. Dzień Szabli: szermierka szablą w wielu odsłonach 
W niedzielę 10 listopada 2019 r. będzie można przenieść się w czasy, gdy o honor i ojczyznę walczono szablą. Goście Dnia Szabli niemal wszystkimi zmysłami poznają tę tak ważną dla Polski i Węgier broń narodową i towarzyszącą jej tradycję: zobaczą, dotkną, posłuchają. Każdy będzie mógł chwycić za szablę, obejrzeć pokazy czy wysłuchać wykładów o tematyce szermierczej. Wydarzenie odbędzie się w Łazienkach Królewskich (Pałac na Wyspie) w Warszawie z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Wstęp wolny. Start o godz. 14:00. 

dzień szabli 2018 oficjalnie otwarcie muzeum wojska polskiego szermierka

Szabla może wydawać się łatwa w użyciu, jednak jest to broń, która wymaga ogromnej wiedzy, wprawy i wielu lat ćwiczeń. A że na treningi i zdobywanie nowych umiejętności nigdy nie jest za późno, Dzień Szabli jest świetną okazją, by sprawdzić, jak nam szabla w dłoni leży.
– Uczestnicy, dorośli i dzieci, którzy przyjdą tego dnia na warsztaty, pod opieką instruktora wykonają swoje pierwsze cięcia i wypady. Odważni będą też mogli poćwiczyć w parach i spróbować wykonać podstawowe techniki – mówi Jarosław Buć z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. – Warsztaty odbędą się w malowniczym miejscu, na placu przed Pałacem na Wyspie. Liczymy, że kapryśna, listopadowa pogoda nie popsuje tych planów. – dodaje.
Goście Dnia Szabli, po tym jak zmierzą się z podstawowymi technikami szermierczymi, będą mieć szansę zobaczyć je na pokazie w wykonaniu uczniów oraz fechmistrzów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz Magyar Szablyavívó Iskola (Węgierska Szkoła Szermierki Szablą).
Oprócz warsztatów i pokazów Dzień Szabli daje szansę gościom na poszerzenie swojej szermierczej na krótkich wykładach. Podczas panelu będzie można wysłuchać doświadczonego płatnerza, Jacka Wojtysiaka, który opowie jak powstaje szabla. Ponadto tradycyjnie odbędzie się spotkanie z rodzinami szermierczymi. W tym roku jego bohaterem będzie szablista wszech czasów, Jerzy Pawłowskim. Wspominać go będą synowie – Michał i Piotr.
Ważnym punktem wydarzenia będzie premiera ilustrowanej biografii „Borsody. Fechmistrz” autorstwa Norberta Mádaya i Aleksandry Karp. To pierwszy opublikowany w Polsce życiorys tego fechmistrza, który wywarł ogromny wpływ na kierunki rozwoju europejskiej szermierki XX wieku. Jego metoda nauczania była szeroko stosowana również w Polsce, tak przed jak i po wojnie. Borsody nauczał polskich szermierzy zarówno osobiście, jak i rękami swojego ucznia Jánosa Keveya. O Borsodym opowiadać będzie osoba, która zna jego historię najlepiej – Norbert Máday, biograf oraz autor tomu o jego życiorysie mającego ponad tysiąc stron. Biografia, która będzie miała swoją premierę podczas Dnia Szabli jest skróconą wersją tego dzieła składającą się z beletrystycznych anegdot z życia fechmistrza oraz jego uczniów. Te mini-opowiadania połączone zostały z faktograficznymi fragmentami nakreślającym kontekst historyczny opisywanych zdarzeń. Z kolei do każdego rozdziału dołączona jest dwustronicowa ilustracja autorstwa malarza Zalána Kertaia.

dzień szabli norbert maday borsody laskowski kevey

łazienki szabla szermierka wypad technika jarosław Buć

Dzień Szabli odbędzie się po raz szósty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie i Magyar Szablyavívó Iskola.
Partnerzy: Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie, Muzeum Wojska w Budapeszcie, Węgierski Instytut Kultury, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

dzień szabli 2018 warsztaty szermierka muzeum wojska warszawa kraków

dzień szabli pokaz muzyka polska węgry bratanki

RELACJA WIDEO Z DNIA SZABLI 2018