Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, GDAŃSK, GDYNIA, RZESZÓW, KRAKÓW, LONDYN

Image

Major János Kevey – pierwsza biografia fechmistrza

SPRZEDAŻ – PREMIERA KSIĄŻKI „MAJOR JÁNOS KEVEY”, pierwszej biografii fechmistrza
Autor: Aleksandra Karp
Liczba stron: 324
Papier: kreda
Format: A4
Skład i łamanie: Monika Babicz
Cena książki – 150 zł
Koszt przesyłki (polecony priorytet) – 15 zł

cof

Jeśli chcą Państwo zamówić książkę prosimy o kontakt na adres: info@szermierkaszabla.pl
W mailu należy podać adres wysyłki oraz potwierdzenie dokonania przelewu w wysokości 165 zł.

Nr konta, na które należy wysłać przelew: 61 1140 2004 0000 3402 7641 0075
W tytule przelewu prosimy wpisać adres wysyłki.

„Major János Kevey” – opowieść o honorze i odwadze. Pierwsza biografia fechmistrza

János Kevey – przez lata zapomniany mistrz polskiej i węgierskiej szermierki. To on stał za spektakularnymi sukcesami polskich szablistów, olimpijczyków z Jerzym Pawłowskim na czele. To dzięki niemu polska szermierka osiągnęła światowy poziom. Jednak prawdziwe legendy są wiecznie żywe. O Keveyu przypomina Aleksandra Karp w pierwszej biografii tego niezwykle zasłużonego dla polskiej szermierki fechmistrza. Jest to opowieść o prawdziwym męstwie, honorze, który nie uznaje kompromisów, o odwadze w niebezpiecznych czasach. Premiera książki odbędzie się podczas Dnia Szabli 17 czerwca 2018 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

edf

Polacy pamiętają Keveya jako wychowawcę polskiej czołówki szablowej lat pięćdziesiątych, ojca polskich „cudownych dzieci”, sympatycznego Janczi Baczi. Niewiele osób zna inne, równie ciekawe rozdziału jego życiorysu.

Niewiele osób pamięta, że Kevey już przed wojną był zaangażowany w szkolenie polskich szermierzy i fechmistrzów i za swój wkład otrzymał prestiżowy medal Polonia Restituta. Nosił go na swojej piersi do końca życia i zawsze z dumą tłumaczył, że to wyróżnienie otrzymał właśnie od Polaków. Nie zdjął go nawet na wyraźne polecenie gestapo, a potem komunistów.

Niewiele osób pamięta o tym, że to właśnie on był jedną z kluczowych osób, która organizowała na Węgrzech pomoc dla polskich oficerów w czasie drugiej wojny światowej.

cof

W końcu niewiele osób nawet znając wyniki jego pracy fechmistrzowskiej wie, jakie było źródło pochodzenia jego wiedzy szermierczej, która dała Polsce tyle czempionów. Publikacja ta po raz pierwszy przybliża szermierczą drogę Keveya, przedstawia wszystkich jego fechmistrzów, a zwłaszcza tego, który ukształtował go najbardziej, László Borsodyego, geniusza szabli.

– Kevey należał do elitarnej, wojskowej węgierskiej szkoły szermierki, której serce stanowił Instytut im. Miklósa Toldiego, a konkretnie sekcja szabli prowadzona przez nieformalnego przywódcę tej społeczności, Borsodyego. Ze szkoły tej wyniósł nie tylko niezwykle skuteczną metodę nauczania, ale przede wszystkim wartości i etykę pracy – mówi Aleksandra Karp, autorka książki – Wymagał od swoich uczniów wojskowej dyscypliny i całkowitego poddania się rygorowi niezwykle intensywnych treningów. W zamian oddawał cały swój czas, energię i uwagę. Zawsze był blisko uczniów. Jadł z nimi, podróżował, uczył manier, zabierał do kina czy opery – dodaje.

Szermierka była całym życiem Keveya. – Nauczał do końca swoich dni. Pod koniec życia pracował w małych szkółkach za symboliczne pieniądze lub za darmo. Uczył póki szabla nie wypadła mu z dłoni. Dosłownie – dodaje autorka.

sdr

Premiera biografii fechmistrza Keveya odbędzie się podczas tegorocznego Dnia Szabli 17 czerwca w godz. 15.00-15.40 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podczas panelu prowadzonego przez autorkę publikacji będzie można wysłuchać wspomnienia osób, które go pamiętają m.in. córki i wnuczki fechmistrza, rodziny Jerzego Pawłowskiego, jego najbardziej utytułowanego ucznia czy fechmistrza Stanisława Krucińskiego, długoletniego przyjaciela Keveya.

cof

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą.
Partnerzy publikacji: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Ambasada Węgier w Warszawie, Muzeum Wojska w Budapeszcie, Muzeum Tatrzańskie, Magyar Szablyavívó Iskola, Muzeum Sportu i Turystyki.