Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, RZESZÓW, NOWY SĄCZ, TARNÓW, RADOM, OSTROŁĘKA, LONDYN

Image

Dzień Szabli 2019 – organizatorzy

Powrót na stronę główną – Dzień Szabli 2019 >>>

Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą powstała w Polsce w 2012 roku. Nauczamy szermierki wojskowej według metody Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego. Ten prestiżowy, działający na początku XX wieku ośrodek zajmował się szkoleniem czołowych oficerów. László Borsody, główny fechmistrz instytutu nauczał w nim szermierki w oparciu o autorski system nazywany później nowoczesnym systemem węgierskim. Fechmistrzowie instytutu oprócz treningu szermierki wojskowej zajmowali się również szkoleniem szermierzy biorących udział w zawodach sportowych. Wśród nich był mjr János Kevey, który trenował polską kadrę narodową – zarówno przed i jak i po II wojnie światowej. Wychował odnoszących wielkie sukcesy m.in. szablistę wszech czasów Jerzego Pawłowskiego.

szkola-szabli

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są: – zapewnianie kombatantom i działaczom antykomunistycznej opozycji, a także ofiarom represji reżimów totalitarnych należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki,
– przyznawanie uprawnień ustawowych,
– upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

urzadkombatantow

Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury, jak:

Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów; Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji, czy malowniczo położony Amfiteatr.

Z kolei w ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Do dyspozycji naszych gości jest: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a także Ogród Chiński.