Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, RZESZÓW, NOWY SĄCZ, TARNÓW, RADOM, OSTROŁĘKA, LONDYN

Image

Dzień Szabli 2016

DZIEŃ SZABLI 2016

dzienszabli2016_banner

PROGRAM DNIA SZABLI 2016 – ZAPOWIEDŹ

Inicjatywa Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą

Szabla na stałe zapisała się w kulturze i historii Polski. Można ją wręcz nazwać symbolem naszego narodu. Na co dzień nie mamy z nią styczności. Dzień Szabli to wyjątkowa okazja, by nie tylko przyjrzeć się szabli z bliska, ale także poczuć się jak prawdziwy ułan i spróbować swoich sił w szermierce oraz obejrzeć pokazy władania szablą i lancą z konia przygotowane przez kawalerzystów. Wydarzenie odbędzie się 11 września 2016 r. w godz. 14.00-18.00 przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wstęp wolny.

PREMIERA KSIĄŻKI „WĘGIERSKIM SERCEM, POLSKIM OSTRZEM”

Wiele lat zajęło Norbertowi Mádayowi opracowanie biografii i zebranie artykułów najważniejszych wychowanków i fechmistrzów Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego. To właśnie zasadom treningowym opracowanym przez ten ośrodek pozostaje wierna nasza szkoła. I to właśnie zgodnie z nimi trenowali najwięksi polscy szermierze, jak choćby szablista wszech czasów – Jerzy Pawłowski. Podczas spotkania Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą, opowie o fenomenie Instytutu i jego znaczeniu dla Polski.

ksiazkaszabla2016

 

WARSZTATY „CHWYCIĆ ZA SZABLĘ”

Czy trzymanie szabli jest naprawdę takie proste na jakie wygląda? Co zrobić, aby wykonać skuteczne cięcie? Jak się poruszać podczas fechtowania i jaka postawa jest przy tym najbardziej skuteczna? Podczas Dnia Szabli nie zabraknie tego tradycyjnego już elementu naszych spotkań.

warsztaty2016

 

POKAZY KAWALERYJSKIE

Trafienie szablą lub lancą do celu wymaga nie lada precyzji, koncentracji i idealnego zgrania jeźdźca i konia. Tę niełatwą, ale bardzo widowiskową sztukę będzie można obejrzeć podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego.

kawaleria2016

 

WYKŁADY

Powstanie Węgierskie 1956 r
Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 oraz dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, opowiedzą o solidarnej postawie Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 r.

János Kevey – wspomnienie
Wnukowie słynnego węgierskiego fechmistrza przyjadą specjalnie z Węgier, aby opowiedzieć o swoim dziadku, wybitnym fechmistrzu, który stał za sukcesami polskich szermierzy w latach 50. XX wieku.

Jerzy Pawłowski – szermierz wszech czasów
Kolejne spotkanie będzie poświęcone człowiekowi, który już na zawsze zapisał się w historii polskiej szermierki. O Jerzym Pawłowskim, uczniu Jánosa Keveya, fechmistrza Instytutu im. Miklósa Toldiego, opowiedzą jego synowie – Michał i Piotr Pawłowscy.

jerzypawlowski2016

 

POKAZY SZERMIERKI SZABLĄ

Głównym bohaterem pokazów szermierczych będzie sama szabla. Wyeksponowana w nich zostanie nie tylko jej wartość bojowa, ale przede wszystkim historyczna. Jej znaczenie jako symbolu walki o wolność i niepodległość, skarbu narodowego Polski i Węgier. Pokazy zaprezentują instruktorzy i uczniowie Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

pokazy2016

 

PROGRAM GODZINOWY
Uwaga! Godziny mogą ulec zmianie

UROCZYSTE OTWARCIE, godz. 14.00
namiot konferencyjny Muzeum Wojska Polskiego

OTWARTE WARSZTATY SZERMIERKI SZABLĄ, godz. 14.15-16.00
namiot konferencyjny Muzeum Wojska Polskiego
Szabla to fascynująca broń. Czytamy o niej w książkach, pojawia się w filmach, używamy jej w grach komputerowych. Dlaczego by jednak nie spróbować wziąć jej do ręki, poczuć jej ciężar, wykonać kilku cięć, a może nawet rozegrać mały pojedynek? Warsztaty szermierki szablą poprowadzą instruktorzy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

WYSTAWA, godz. 15.30-16.00
namiot konferencyjny Muzeum Wojska Polskiego
Po wystawie obrazów Zalána Kertaia prezentujących sylwetki najważniejszych komendantów, fechmistrzów i szermierzy związanych z legendarnym Instytutem im. Miklósa Toldiego oprowadzi nas Norbert Máday.

POKAZY KAWALERYJSKIE, godz. 16.00-16.30
park Muzeum Wojska Polskiego
Spektakularna prezentacja umiejętności kawaleryjskich Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego. Oprócz musztry będzie można zobaczyć pokaz władania szablą – kawalerzyści będą ścinać łozy oraz arbuzy, a także prezentować umiejętności posługiwania się lancą z konia.

WYKŁADY, godz. 16.30-17.00
namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące)
● Solidarność Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 roku ? Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 ? dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie
● Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego – Michał i Piotr Pawłowscy opowiedzą o swoim ojcu, Jerzym Pawłowskim, szabliście wszech czasów, uczniu Jánosa Keveya wybitnego fechmistrza Instytutu im. Miklósa Toldiego.
● Wspomnienie Jánosa Keveya – wnuki węgierskiego fechmistrza oraz trenera polskiej kadry narodowej w latach 50. XX wieku będą wspominać dziadka.

PREMIERA KSIĄŻKI SZERMIERCZEJ „WĘGIERSKIM SERCEM, POLSKIM OSTRZEM”, godz. 17.00-17.30
namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące)
Książka jest pierwszą publikacją w języku polskim na temat elitarnego Instytutu im. Miklósa Toldiego, którego liderem był genialny fechmistrz, László Borsody. Zawiera unikalne biografie nie tylko najlepszych wychowanków Instytutu, ale również fechmistrzów, którzy stanowili trzon rozwoju tego ośrodka. Zbiór ich życiorysów, a także tekstów napisanych przez szermierzy związanych z Instytutem, to wynik trudnej pracy badawczej Norberta Mádaya, który ocalił od zapomnienia wyjątkowy przedwojenny świat szermierki szablą oraz kulturę z nim związaną. Norbert Máday jest założycielem Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz kolekcjonerem broni białej.

POKAZY SZERMIERKI SZABLĄ, godz. 17.30-18.00
namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące)
Ciekawe scenki historyczne, elementy sztuki szermierczej w połączeniu ze sztuką, zasady władania szablą zgodnie z zaleceniami legendarnego Instytutu im. Miklósa Toldiego – instruktorzy oraz uczniowie Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą zaprezentują pokazy szermiercze przygotowane specjalnie na Dzień Szabli. Będzie można w nich zobaczyć nie tylko wartość bojową szabli, ale także docenić jej wagę historyczną. To broń narodowa zarówno Polaków, jak i Węgrów. Przez wieki służyła obu krajom do walki o niepodległość. To uczyniło z niej więcej niż broń – symbol pragnienia wolności.