Image

WĘGIERSKO-POLSKA SZKOŁA SZERMIERKI SZABLĄ

WARSZAWA, LUBLIN, ŁÓDŹ, GDAŃSK, GDYNIA, RZESZÓW, KRAKÓW, LONDYN

Image

Dzień Szabli 2014

RELACJA Z DNIA SZABLI 2014

Dzień Polskiej Szabli 2014 – był Kmicic, dużo szabli i konie
W pogodną niedzielę 28 września 2014 odbył się pierwszy Dzień Polskiej Szabli. Do Muzeum Wojska Polskiego ściągnęło wielu warszawiaków, aby zobaczyć pokazy szermierzy, kawalerzystów, sokolników oraz tancerzy. Podczas części wykładowej największy entuzjazm wzbudził Daniel Olbrychski, opowiadający o różnicach między szermierką bojową a aktorską.

– Idea Dnia Polskiej Szabli powstała z myślą o utrwaleniu pamięci na temat tej pięknej białej broni, która towarzyszyła Polakom przez wieki. Organizując ten dzień chcieliśmy przypomnieć jak wielką rolę odgrywała w historii naszego kraju – mówi Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą – Sama szabla przywędrowała do Polski ze Wschodu przez Węgry. Dlatego podczas Dnia Polskiej Szabli gościmy wielu węgierskich przyjaciół – dodaje.

Wśród nich znalazł się przedstawiciel Ambasady Węgier w Warszawie – podpułkownik Tamas Melke, liczna grupa węgierskich szermierzy reprezentujących Magyar Szablyavívó Iskola oraz Norbert Máday, kolekcjoner z polskimi korzeniami, który użyczył eksponaty na wystawę pamiątek związanych z historią szermierki XX wieku.

Wydarzenie rozpoczęło się mocnym wejściem szermierzy, którzy pokazali specyfikę fechtunku pochodzącego z Instytutu Toldiego Miklosa Sportu Wojskowego i Szermierki Królestwa Węgierskiego. Potem tancerze zespołu Gaik w pięknych kostiumach zaprezentowali tańce z okresu Księstwa Warszawskiego. Kolejnym punktem był brawurowy popis umiejętności władania szablą i lancą w wykonaniu kawalerzystów. Sokolnicy pokazali natomiast jak wygląda praca człowieka z ptakami drapieżnymi.

Część wykładową rozpoczął duet przyjaciół – Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 oraz dr János Tischler z Węgierskiego Instytutu Kultury opowiadający o tym, jak przeplatały się losy Polaków i Węgrów przez ostatnie dziesięciolecia. Płatnerz, Marek Sobucki wyjaśnił jak powstaje stal dobrej jakości. Z kolei kolekcjoner Norbert Máday starał się zainteresować słuchaczy historią szabli polsko-węgierskiej opowiadając wiele ciekawostek na jej temat. Podczas panelu na temat fechmistrza mjr. Jánosa Keveya niespodziewanie na widowni ujawnił się jeden z jego uczniów, Zygmunt Grodner. Mistrz Polski w szpadzie z 1951 roku wspominał relacje uczeń-mistrz w polskiej drużynie szermierczej prowadzonej przez węgierskiego trenera. O najbardziej utytułowanym wychowanku Keveya, Jerzym Pawłowskim, w niezwykle emocjonalnym wystąpieniu opowiedzieli jego synowie – Piotr i Michał.

Kolejnym gościem był aktor Daniel Olbrychski, który nie tylko mówił o szermierce aktorskiej, ale przede wszystkim w widowiskowy sposób zaprezentował ją wraz ze swoim wnukiem, Antonim. Wystąpienie Daniela Olbrychskiego przerwał jednak… koń, który wszedł do namiotu konferencyjnego. Posłużył on później Mikołajowi Reyowi jako „żywy slajd” jego wykładu na temat władania białą bronią z pozycji wierzchowca.

Dzień Polskiej Szabli to wydarzenie zorganizowane przez Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Patronat honorowy nad nim objęła Ambasada Węgier w Polsce. Patroni medialni i partnerzy to: TVP Historia, Szabla i Koń, Historykon.pl, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Węgierski Instytut Kultury, Związek Strzelecki, Sekcja Sokolnicza Koła Naukowego AVES oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Pokazy, godz. 11.00-14.00
Plac przed Muzeum Wojska Polskiego
● Przywitanie i kilka słów od kluczowych gości i organizatorów
● Nadanie sztandaru Węgiersko-Polskiej Szkole Szermierki Szablą
● Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą wystąpi z pokazem ukazującym specyfikę metod nauczania w legendarnym Instytucie im. Miklósa Toldiego
● Zespół Gaik zatańczy mazury i polonezy charakterystyczne dla okresu Księstwa Warszawskiego
● Kawalerzyści zaprezentują musztrę oraz sposób władania bronią białą i lancą zgodne z Regulaminem Kawalerii z 1938 roku
● Sokolnicy pokażą jak wygląda współpraca człowieka z ptakami drapieżnymi takimi jak orły i sokoły

Wystawa szabli, godz. 14.00-15.00
Namiot na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego
Namiot na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego Wystawa zawierać będzie przekrojową kolekcję szabli polsko-węgierskich począwszy od XVII-wiecznych, a skończywszy na najbardziej współczesnych – również sportowych. Eksponaty pochodzą z kolekcji węgierskiego kolekcjonera oraz bogatych zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Panel konferencyjny „Fenomen szabli”, godz. 15.00-18.00
Namiot na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące, każdy wykład ok. 20 min)
● Wspólne mianowniki w historii Polski i Węgier z szablą w tle – Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995, dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie
● Jak powstaje szabla i jakie ma wartości bojowe – Marek Sobucki, płatnerz
● Każda polska szabla jest również węgierska. Dlaczego? – Norbert Máday, znawca i kolekcjoner białej broni z polskimi korzeniami
● Fechmistrz János Kevey jako ogniwo łączące Instytut Toldiego Miklosa z polską szermierką sportową, wspomnienie jego słynnych uczniów – Jerzego Pawłowskiego, Wojciecha Zabłockiego – Norbert Máday, prof. Wojciech Zabłocki, Michał i Piotr Pawłowscy (synowie Jerzego Pawłowskiego)
● Nasza droga do mistrzostwa świata w szabli – prof. Wojciech Zabłocki
● Sztuka szermierki a sztuka aktorska – Daniel Olbrychski, aktor
● Szabla a obyczaje, moda, etykieta szlachecka – hrabia Mikołaj Rey